Австрія 22917

Основні факти

 • Повна назва – Австрійська Республіка
 • Адміністративний поділ – 9 федеральних земель
 • Столиця – Відень
 • Населення – близько 8,5 млн.
 • Державна мова – німецька
 • Офіційна валюта – євро
 • Час в Києві на 1 годину випереджає Відень
 • Телефонний зв'язок: Для дзвінків з України необхідно набрати наступні цифри: 00 – 43 – код міста – номер телефону
 • Авіапереліт: прямий переліт Київ-Відень виконують авіакомпанії МАУ і Austrian Airlines. Час польоту – близько 2-х годин.

Австрія – одна з найбагатших країн світу. Вона входить до Європейського Союзу і є членом Організації Об'єднаних Націй. Ця країна вважається гірськолижною меккою для туристів зі всього світу. До речі, туризм – це одне з головних джерел її доходу. Багато сіл та містечок перетворилися на великі європейські курорти. А Інсбрук навіть двічі був столицею Олімпійських ігор.

В Австрії відмінно розвинена транспортна система. Протяжність тільки залізниць становить близько 6000 км. Австрія також славиться відмінною якістю автомобільних доріг. Ця країна зробила значний внесок у світову культуру. У другій половині 19-го століття була відкрита знаменита Віденська опера, якою свого часу керували Ріхард Штраус і Герберт фон Караян. До числа письменників зі світовою славою відносяться: Франц Кафка, Йозеф Рот, Стефан Цвейг. Австрія – це батьківщина таких відомих композиторів як: Гайдн, Шуберт, Штраус. Автором національного гімну Австрії є легендарний Моцарт.

Австрійська кухня зуміла зберегти автентичні традиції дворянської кухні і славиться відмінно збалансованими стравами з м'яса і овочів. Також, багато з Вас, напевно, пробували знамениту австрійську випічку (наприклад, яблучний штрудель).

Цікава інформація:

 • Австрія – це єдина країна Європейського Союзу, яка не входить до НАТО.
 • Знаменитий голлівудський актор і двічі губернатор Каліфорнії – Арнольд Шварценеггер – народився неподалік від австрійського міста Грац.
 • Засновник німецької автомобільної компанії Porsche Фердинанд Порше – теж родом з Австрії.
 • Міністру закордонних справ Австрії 27 років, і він досі студент.
 • Найбільший у світі смарагд (вагою 2 860 карат) зберігається в палаці Хофбург у Відні.
 • Воду у Відні можна пити з-під крана, оскільки це чиста джерельна вода з альпійських гір.
 • В Австрії вперше були виконані танці на льоду.
 • Іноземні туристи часто плутають Австрію з Австралією, тому на сувеніри та вуличні знаки часто наноситься напис «Тут кенгуру немає».
 • Австрійці дуже люблять свята, особливо Різдво. У цей час протягом 3-х днів нічого не працює, навіть аптеки.
 • Улюблений напій австрійців – пиво.
 • Кристали Swarovski виробляються в Інсбруку.
 • Тільки в Австрії Ви зможете побачити людину в діловому костюмі з дипломатом, що їде на самокаті.
 • А ще, за відгуками туристів, Австрія названа найбільш гостинною країною Європи!!!

Система шкільної освіти в Австрії схожа на німецьку. В Австрії є загальноосвітня школа (Hauptschule), яка здійснює підготовку до отримання професійної освіти, і гімназія (Gymnasium), яка дає право своїм випускникам вступати до вузів.

Навчальний рік поділяється на два семестри: зимовий (з вересня по січень) і літній (з лютого по червень). Шкільні канікули можна розділити на 5 періодів: літні канікули тривалістю 2 місяці (у липні і серпні), різдвяні, які тривають приблизно 2 тижні (з кінця грудня по початок січня), семестрові (1 тиждень у лютому), великодні (близько 10-ти днів у березні-квітні), канікули на Трійцю (3 дні в травні).

Етапи середньої освіти та типи шкіл:

Початкова школа (1 – 4 класи)

Навчання у початковій школі починається з 6-ти років. По закінченню початкової школи учень може продовжити навчання в загальноосвітній школі або ж у молодших класах гімназії.

Загальноосвітня школа (5 – 8 класи)

Тут школярі діляться на групи по успішності. Навчальна програма в найсильнішій групі відповідає рівню гімназії.

Деякі загальноосвітні школи пропонують поглиблену програму з певних предметів, наприклад, з фізкультури, музики, образотворчого мистецтва і т.д.

У цій школі діти мають можливість вивчити німецьку мову, іноземну мову (наприклад, англійську), а також багато інших предметів і вибрати професійну орієнтацію.

Молодші класи гімназії (5 – 8 класи)

До гімназії приймають школярів після 4-го класу, якщо вони мають хороші оцінки з німецької мови, читання та математики або ж на основі вступних іспитів.

У гімназії додатково вивчаються такі предмети як психологія і філософія. Крім цього, виходячи з типу гімназії, учням поглиблено викладають:

 •  у гуманітарній гімназії: латину (вивчається з третього класу);
 •  в реальній гімназії: математику та природничі дисципліни (такі як хімія, фізика, біологія і т.д.);
 •  в економічній гімназії: економічні предмети.

Старші класи гімназії (9 – 12 класи)

У старші класи гімназії можна перевестися по закінченню молодших класів гімназії або по завершенню загальноосвітньої школи. Іноді для вступу потрібно скласти вступні іспити.

Вищі професійні школи (9 – 12 класи)

Вступити до вищої професійну школу можна після закінчення молодших класів гімназії або ж по закінченню загальноосвітньої школи. У цьому випадку випускники крім атестата зрілості отримують ще й практичні знання з певної професії. Деякі школи вимагають складання вступних екзаменів.

Запис починається, як мінімум, за півроку до старту навчання. У професійних школах разом з академічними предметами можна освоювати безліч практичних дисциплін: комерцію, економіку, техніку, ремесла, моду, дизайн, туризм, сільське і лісове господарство та ін.

Може бути й таке, що після закінчення загальноосвітньої школи або молодших класів гімназії учень не хоче продовжувати навчання на атестат зрілості. У такому випадку, у нього є можливість вступити в політехнічну школу або ж пройти стажування на виробництві.

Іспити

По закінченню середньої школи всі учні зобов'язані здати випускний іспит Reifeprufung. Після успішної здачі їм видають атестат про середню освіту Maturazeugnis. Він дозволяє поступити не тільки в австрійські університети, але також і до вузів інших німецькомовних країн.

Приватні школи Австрії

Для українських учнів особливий інтерес представляють приватні школи Австрії з повним пансіоном. Вони відрізняються високою якістю навчання, а також пропонують культурно-розважальну програму, що забезпечує не тільки високі академічні успіхи дитини, а й розвиток гармонійної особистості.

У деяких школах навчання проводиться англійською мовою по американській системі освіти, або ж міжнародній програмі IB – International Baccalaureat.

Навчання в приватній школі Австрії привабливе з наступних причин:

 • є можливість навчатися громадянам з різних країн;
 • відмінна мовна підготовка (крім німецької, Ви вивчаєте ще одну іноземну мову на вибір або більше);
 • гарантія високих стандартів освіти;
 • отримання атестату, наявність якого відкриває можливість вступу до вузів Європи без іспитів;
 • можливість вибору додаткових занять і секцій (спорт, музика, мови, фотографія, художня творчість і багато іншого);
 • м'який і комфортний клімат країни.

Кількість приватних шкіл становить близько 10% від загального числа. Тут, як правило, навчаються діти іноземців або дипломатів. Приватні школи користуються гарною репутацією серед населення країни. Правила тут більш суворі, ніж у державних школах, і якість освіти теж набагато краще. До того ж, в основному, приватні школи вважаються елітарними.

Вартість освіти у приватних школах Австрії складає як мінімум 30 000 євро на рік. Зазвичай, ця сума вноситься заздалегідь і в повному обсязі.

Вимоги для вступу до приватної школи

 • Оцінки за останні 3 роки + переклад
 • Характеристики від 3 вчителів (вчителя іноземної мови, математики та класного керівника) + переклад
 • Можливе тестування або особисте інтерв'ю з директором

Cтатті:

A-level чи International Baccalaureate (IB)? >>

Австрія – це одна з кращих країн для тих, хто бажає поєднувати навчання з проживанням в одній з найбільш високорозвинених європейських країн.

Найпопулярніші університети знаходяться у великих містах країни: Відні, а також містах Грац, Зальцбург, Інсбрук і Лінц. У кожному з них є, як мінімум, кілька університетів. Найпопулярнішими є Віденський Університет, Університет Граца та Інсбрука. Вони славляться різноманітністю факультетів і входять до Топ-5 австрійських вузів, відкриваючи перед студентами привабливі перспективи. Приміром, Віденський Технологічний Університет випускає висококваліфікованих конструкторів різних напрямків, і, до того ж, має відмінну матеріально-технічну базу, лабораторії та конструкторські бюро. У загальній складності в австрійських університетах представлено більше 300 факультетів.

Якими б не були Ваші смаки і переваги, в Австрії завжди знайдуться вузи, які підійдуть під Ваші вимоги. Якщо для Вас важлива насичена культурна програма, тоді ідеальним варіантом буде Відень, повний творчих особистостей і найрізноманітніших музичних і театральних заходів. Якщо Ви маєте намір працювати під час навчання, то і в самому вузі, і за його межами є безліч варіантів підробітку.

Плату за навчання можна внести відразу за весь час або ж платити за рік або посеместрово. Основними напрямками в вузах Австрії є економіка (Відень), технічні науки (Грац) і право (Зальцбург).

Cистема вищої освіти

В основу системи вищої освіти Австрії закладено принцип "свободи вибору". Австрійські вузи надають студенту можливість вибору напрямку навчання, бажаних предметів і тем академічних робіт, а також термінів здачі іспитів тощо. По суті, студент самостійно організовує процес свого навчання і здійснює контроль навантаження і темпу освоєння окремих тем, завдань, модулів. На жаль, якщо студент не дуже дисциплінований, то така свобода виявиться для нього зайвою: і навчання може сильно затягнутися. Українському абітурієнту важливо знати, що, при вступі до університету Австрії, йому доведеться продовжувати навчання за спеціальністю, за якою він навчався або навчається в Україні. Крім цього, абітурієнт повинен пред'явити довідку з українського вузу про можливість продовження навчання в Австрії.

Зарахування студентів до австрійських вузів відбувається посеместрово. Зимовий семестр починається 1 жовтня, а річний – 1 березня.

Вступні вимоги

Вступні іспити необхідні тільки для вступу на творчі спеціальності і медицину. Для всіх інших напрямків Вам знадобляться тільки атестат зрілості і довідка з вузу, про можливість продовження навчання в Австрії. Звичайно, щоб вчитися в Австрії, необхідно на достатньому рівні володіти німецькою мовою (як мінімум В2). Якщо ж мовних знань не вистачає, тоді Вам запропонують мовні курси. Їх тривалість може становити від 6 місяців до 1,5 років. По їх закінченню Ви повинні будете здати тест на знання німецької мови (Universitaets-Sprachpruefung), на це у Вас буде не більше 3-х спроб.

Інститути та університети

Вищі спеціальні школи виникли на початку 90-х років. Вони, в основному, пропонують практично орієнтовані програми, які розраховані на 8 семестрів. Їх випускники високо цінуються роботодавцями, і досить швидко знаходять першу роботу.

Вузи Австрії налічують близько 210 тис. студентів. Найцікавіше, що приблизно половина з них вчиться у Віденському університеті, який самі студенти прозвали «головним».

Інститути, як правило, випускають фахівців технічного профілю або сфери освіти. Рівень їх підготовки відповідає ступеню бакалавра. Університети, навпаки, надають більш теоретичну освіту в усіх галузях знань. Після закінчення університету студенти можуть також отримати ступінь магістра або доктора.

Студенти можуть відвідувати лекції за бажанням. Найголовніше – це успішна здача іспитів.

Як правило, навчальні програми в австрійських вузах діляться на 2 частини:

 • базовий етап (відвідування лекцій, здача іспитів)
 • етап спеціалізації (вибір вузької спеціалізації, здача дипломних іспитів)

Відповідно до навчальних планів тривалість навчання у вузах складає 3-6 років, але у більшості студентів з-за свободи вибору фактична тривалість навчання перевищує заплановану в 1,5 рази.

Особливості навчання іноземців

Більшість вузів Австрії встановлюють квоти на навчання іноземних студентів з-за величезної кількості бажаючих. В основному, квоти існують на медичні, фармацевтичні спеціальності, стоматологію, психологію, біологію, ветеринарію, економіку, публіцистику та ін. Якщо ж вуз приймає всіх бажаючих, тоді в кінці семестру всі студенти зобов'язані здати спеціальні іспити, за результатами яких найменш успішні з них будуть відраховані.

Документи для вступу до вузу

При вступі Вам необхідно пред'явити атестат зрілості, який відповідає австрійському Matura або диплом з додатком. Якщо Ви тільки закінчили школу, тоді буде потрібна академічна довідка (Studienplatznachweis) як доказ Вашої університетської зрілості. Довідка видається українським університетом і підтверджує, що Ви вступили на ту спеціальність, за якою хочете вчитися в Австрії. Вона повинна включати в себе назву Вашої спеціальності, рік навчання, інформацію про те, що Ви здали вступні іспити і можете вчитися. Цей документ потрібно підписати у ректора вузу, перевести на німецьку і проставити апостиль в Міністерстві освіти.

Якщо Ви пройшли вже 2 роки навчання на стаціонарі або 4 роки на заочному відділенні, тоді австрійський вуз зарахує Вас без вступних іспитів.

Також необхідно надати повну біографію, мотиваційний лист (особливо важливо при вступі на магістратуру), сертифікат про знання німецької.

Весь процес вступу та отримання візи займає приблизно 4-8 місяців, тому подбати про всі деталі потрібно завчасно.

Документи на зимовий семестр можна подавати до 5 вересня, а на літній – до 5 лютого.

Довідка з університету для навчання в Австрії

Вона підтверджує, що на підставі атестата зрілості, іспитів або диплома Ви маєте право навчатися конкретної спеціальності у певному році. Буває таке, що людина не здала іспит і не може бути допущена до наступного етапу навчання, або ж навчалася у приватній школі, де не викладали певні предмети, необхідні для навчання за обраною спеціальністю. Довідка повинна містити таку інформацію:

 • ПІБ, як в закордонному паспорті і дату народження
 • диплом або атестат, на підставі якого видається довідка (коли і ким виданий, номер, серія документа)
 • назву спеціальності так, як зазначено на офіційному сайті вузу
 • підтвердження, що Ви відповідаєте вимогам абітурієнта для вивчення обраної спеціальності. Важливо, щоб це підтвердження Вам видав акредитований вуз.

Довідка обов'язково повинна бути надрукована на офіційному бланку вузу і містити державну (гербову) печатку і підпис ректора або проректора. Потім на цю довідку необхідно буде ставити апостиль Міносвіти, а поставити його можна тільки на гербову печатку. Термін її дії – 1 рік з дати видачі.

Проживання

Серед студентів особливо популярні такі типи житла, як гуртожиток, оренда кімнати або квартири. Проживання в гуртожитках – це найпоширеніший спосіб розміщення. Його плюси: низька вартість; комунальні витрати включені в щомісячну оплату; можливість користуватися посудом, білизною, пральнею та деякими іншими послугами; можливість знайти нових друзів, познайомитися з представниками різних культур.

В середньому, кімната в гуртожитку на 2-їх з ванною і кухнею буде коштувати близько 400-500 євро на місяць. Ви можете також зняти кімнату і жити в квартирі спільно з господарями. Рівень оплати при цьому буде приблизно, як в гуртожитку. Однак комунальні послуги не входять у вартість оренди квартири. 1-кімнатна квартира коштує приблизно 400-500 євро, а 2-кімнатна – 500-600 євро на місяць.

Вартість навчання

На вартість навчання в Австрії впливають такі фактори як громадянство студента, а також умови конкретного вузу. В середньому, ця цифра для українського студента становить близько 350-750 євро на семестр. Дипломи про вищу освіту надають інститути та університети. В Австрії налічується 15 державних університетів і 6 університетів мистецтв. Крім цього тут є ще 10 приватних університетів, а також 20 вищих спеціальних шкіл (Fachhochschulen). У приватних університетах можна вчитися й англійською, проте вартість навчання буде значно вища, але це компенсується специфікою навчальних програм, а також тривалістю освітнього періоду. Вартість навчання в приватних університетах складає близько 5-6 тис. євро за семестр.

Студентам в Австрії необхідно також близько 800-950 євро на місяць на проживання. Сюди входять:

 • оплата студентського гуртожитку – 400-500 євро
 • харчування – 300 євро
 • транспорт та кишенькові витрати – 100 євро
 • медичне страхування e-card – 60 євро

Cтатті:

Як підготуватися до здачі IELTS >>

Як написати мотиваційний лист >>

Мовні екзамени. Таблиця відповідності >>

Робота підчас навчання

Студенти-іноземці мають можливість працювати в період навчання, попередньо оформивши дозвіл на роботу (work permit). Головною умовою є те, що навчання – це основна мета перебування в країні, і робота не заважає навчальному процесу. Студенти можуть працювати на позиціях з мінімальною зарплатою. Дозволяється працювати не більше 3-х місяців на рік, при цьому можна працювати повний день підчас канікул або ж не більше 10-ти годин на тиждень під час навчання для студентів бакалавріату та 20-ти годин – для студентів магістратури. Оплата праці в Австрії погодинна – 5-10 євро на годину. Таким чином, середня зарплата становить в середньому 370-640 євро на місяць. Студенти також можуть надавати разові послуги, сюди може ставитися, наприклад, розробка веб-сайту.

Візовий режим

Для навчання в Австрії понад 6-ти місяців потрібно отримати в посольстві дозвіл на тимчасове перебування. Щоб прийняти рішення посольству, зазвичай, потрібно від 3 до 6 місяців. Документи на студентську візу необхідно подавати особисто. Також в посольство необхідно подати гарантійний лист від спонсора з перекладом (у випадку, якщо кошти знаходяться на банківському рахунку одного з батьків), до нього потрібно також додати копії українського і закордонного паспорта цього батька. Подають також довідку про несудимість та свідоцтво про народження з апостилем, підтвердження місця проживання.

Всі документи повинні бути перекладені німецькою мовою і обов'язково завірені нотаріально. Після отримання попереднього схвалення по візі, необхідно подати заяву на отримання національної візи D.

При видачі візи в посольстві Вам скажуть, що по приїзду необхідно буде зареєструватися за місцем проживання, щоб отримати вид на проживання. Пам'ятайте, що реєструватися потрібно протягом 3-х днів з моменту в'їзду в квартиру або гуртожиток. Якщо Ви приїхали і тимчасово живете в готелі, реєстрація не потрібна. Якщо Ви будете змінювати місце проживання в Австрії, то необхідно буде повідомити про це в спеціальне відомство (Meldeamt). На це Вам дається 6 днів.

Перспективи залишитися

Один з найреальніших способів емігрувати до Австрії – вступити до австрійського ВУЗу. Студенти отримають візу з дозволом на проживання, яку щорічно необхідно продовжувати. Ця віза дає можливість відвідування всіх країн Шенгенської угоди. Отримавши диплом австрійського вузу, Ви маєте гарні шанси знайти роботу в Австрії чи інших європейських країнах.

Після закінчення навчання випускник австрійського вузу отримує візу на півроку для пошуку роботи. Якщо Ваші пошуки увінчалися успіхом, тоді Ви можете претендувати на отримання червоно-біло-червоною карти (RWR Karte), яка спочатку видається на 12-місячний термін, при цьому на даний період Ви прив'язані до певного місця роботи і роботодавця. Знайдена робота повинна відповідати Вашій спеціальності. Для отримання цієї карти, необхідно, щоб зарплата брутто, зазначена в трудовому договорі, була не менша мінімальної, також потрібно показати медичну страховку та наявність житла в Австрії (наприклад, договір про оренду). Через рік можна отримати вид на проживання вже без прив'язки до роботодавця.

Дозвіл на перебування в Австрії необхідно оновлювати раз на 5 років. Для отримання громадянства потрібно прожити в Австрії 10 років з моменту отримання виду на проживання.