Швейцарія 23630

Основні факти

 • Офіційна назва – Швейцарська Конфедерація
 • Адміністративний поділ – федеративна республіка, складається з 20 кантонів і 6 напівкантонів
 • Столиця – Берн
 • Населення – 7,6 млн.
 • Офіційні мови – німецька, французька, італійська, ретороманська
 • Офіційна валюта – швейцарський франк (CHF)
 • Час в Києві на 1 годину випереджає Берн
 • Телефонний зв'язок: Для дзвінків з України необхідно набрати наступні цифри: 00-41- код міста – номер телефону
 • Авіапереліт: з Києва до Цюріха і Женеви можна дістатися прямим авіарейсом МАУ. Час польоту близько 3-х годин.

Цікава інформація:

 • У протиядерному бункері Швейцарії був відкритий перший готель «нуль зірок». Вартість – 9-13 доларів за ніч, а температура в номерах не вище 15С.
 • Не маючи виходу до моря, країна має чудово оснащений флот.
 • У швейцарському місті Церматт дозволяється їздити тільки на електромобілях.
 • У фонтанах Цюріха настільки чиста вода, що її можна пити.
 • Перш ніж сісти на велосипед, потрібно придбати медичну страховку.
 • Швейцарські адвокати можуть відстоювати в суді інтереси тварин.
 • У Швейцарії заборонено тримати вдома одну морську свинку, можна тільки парами.
 • Метро є тільки в Лозанні, воно повністю наземне і керується автопілотами.
 • У Швейцарії майже немає професійних пожежників. Гасіння пожеж здійснюють члени пожежних клубів, для яких це, свого роду, хобі. За потреби, вони залишають основне місце роботи і їдуть на виклик.
 • Для того щоб викинути новорічну ялинку, існує спеціальний день на початку січня, інакше доведеться заплатити великий штраф.
 • У Швейцарії замість будинків нумерують під'їзди, а замість номерів квартир висять таблички з прізвищами.

Швейцарія межує із Францією, Німеччиною, Італією, Австрією і Ліхтенштейном. Офіційні мови: німецька, італійська, французька та ретороманська. Латинська назва Confoederatio Helvetica. Скорочення CH використовується на номерних знаках машин, національній валюті, в назві інтернет-домену. З 2002 року Швейцарія є членом ООН, а з 2004 входить до Шенгенської зони. Ця країна відома своєю політикою нейтралітету, завдяки чому змогла уникнути участі в обох світових війнах, а також зміцнити свій авторитет у світі. У Швейцарії в різний час жили такі знаменитості як Альберт Ейнштейн, Чарлі Чаплін, Одрі Хепберн, Фредді Меркьюрі. Швейцарська кухня відома своєю різноманітністю, а гурмани обожнюють знаменитий швейцарський шоколад.

Статті:

Країна банків, годинників та шоколаду, або освіта в Швейцарії >>

Основна особливість середньої освіти Швейцарії – це її орієнтація на всебічний розвиток дітей. Важливим вважається розширення дитячого світогляду, виховання загальнолюдських цінностей, розкриття талантів і здібностей. Маленька особистість повинна розвиватися інтелектуально і фізично. Також діти тут отримують більше свободи, ніж, наприклад, у школах Великої Британії. Але потрібно розуміти, що свобода по-швейцарськи, це не вседозволеність, а, навпаки, самостійність та відповідальність.

Державні школи

Система освіти в Швейцарії включає наступні етапи:

 • Дошкільну освіту
 • Початкову освіту
 • Перший ступінь середньої освіти (Secondaire I)
 • Другий ступінь середньої освіти (Secondaire II)
 • Професійну освіту
 • Вищу освіту

Примітним є той факт, що в кожному кантоні існує практично автономна система освіти, а федеральна влада гарантує її якість і доступність. Обов'язковим для громадян Швейцарії є навчання з 6 до 16 років. Сюди входять: початкова і перший ступінь середньої освіти. Щоб отримати повну середню освіту, потрібно провчитися ще 3-4 роки в залежності від обраної програми.

Відмінна риса швейцарської освітньої системи – її гнучкість. Тут розроблені навчальні програми 4-ма мовами: французькою, німецькою, англійською та італійською. А ще процес навчання побудований на прогресивних ідеях відомих педагогів-реформаторів: Штайнера, Песталоцці, Монтессорі. Саме тому система освіти спрямована на індивідуальний розвиток кожної дитини, а також розкриття її творчих здібностей.

Типи шкіл

Початкова школа (Primaschule) в Швейцарії стартує з 6 років. Навчання в ній складає 6 років. Перевагою швейцарської освіти є обов'язкове вивчення кількох іноземних мов. Так, до закінчення Secondaire I учні зобов'язані володіти трьома (!!!) мовами: двома державними на вибір і англійською.

Учні, які демонструють хороші успіхи в навчанні, можуть переходити до вивчення академічної програми в Sekundarschule. Це вид середньої школи, який готує дітей до переходу в гімназію. Ті, хто пройшов на Secondaire II мають 3 роки для підготовки до здачі іспитів і отримання атестату зрілості (Maurite gymnasiale).

Ті ж, хто не дуже успішний, переходять на програму підготовки до атестату про повну загальну середню професійну освіту (Maturite professionnelle) в Realschule.

Для дітей, яким складно засвоювати навчальну програму, існує спеціальна школа – Oberschule.

Приватні школи Швейцарії

Приватні швейцарські школи спрямовані на всебічний і гармонійний розвиток своїх учнів. Кількість учнів у школі становить 50-100 осіб, що дозволяє приділити достатньо уваги кожному з них і допомогти в розкритті здібностей і талантів. Діткам в початковій школі намагаються давати достатньо свободи і не вимагають посидючості і дотримання жорсткої дисципліни. Завдяки такому підходу у дітей швидше проявляються природні здібності, вони краще розвинені фізично, а також в ігровій формі більш охоче засвоюють іноземні мови. Приватні школи-пансіони Швейцарії більш комфортні, на відміну від аскетичних британських шкіл. Вони також є міжнародними, і відсоток місцевих учнів там зовсім невеликий. До того ж вони розташовані в дуже мальовничих екологічно чистих місцях, в передгір'ях або високо в горах. Діти проживають в просторих кімнатах з усіма необхідними зручностями, різноманітно і смачно харчуються, а також багато займаються спортом, ходять в різні експедиції і часто проводять час на свіжому повітрі. Щоб отримати атестат зрілості, необхідно закінчити 12-річний шкільний курс.

Ще однією особливістю Швейцарії є те, що тут немає єдиної державної програми навчання. Зате у Вас є можливість вибрати для своєї дитини ту програму і мову навчання, які найбільше йому підходять.

Звертаємо Вашу увагу на те, що учень отримає атестат тієї країни, програму якої він вивчав.

Основні програми

 • Швейцарська федеральна програма Matura – вважається однією із найскладніших. Вона поділяється на п'ять підтипів, кожен з яких включає 13-15 обов'язкових предметів, 3 мови плюс додаткові предмети. Напрямки – економіка, гуманітарні науки, мови, технічний цикл, природничі науки. Ця програма стартує в 7-му класі (з 13-14 років).
 • Німецька програма Abitur – це програма, яка нагадує швейцарську Matura, але існує тільки в трьох варіантах – суспільні науки, гуманітарні і технічні. Вона починається раніше – з 11-12 років.
 • Французька програма Baccalaureat включає в себе 2 етапи. Перший, загальний, який завершується іспитами і атестатом про повну загальну середню освіту Diplome National du Brevet (приблизно в 16 років). Другий, спеціалізований, який триває ще три роки для отримання диплома бакалавра Diplome du Baccalaureat de I'Enseignement du Second Degree.
 • Програма італійської середньої школи Maturita. Спеціалізація починається з 14-ти років, в «старшій середній школі» – Scuola Secondaria Superiore.
 • Британська національна програма A-Level. До 14 років школярі вивчають безліч шкільних предметів. З 14-ти кожен учень вибирає 5-10 дисциплін і два роки готується до здачі іспитів на атестат зрілості – General Certificate of Secondary Education (GCSE). Ті учні, які планують вступати до університету, навчаються ще два роки (з 16 до 18 років) – за програмою A-Level. Тут вони вивчають 3-4 предмета, які будуть основними в університеті.
 • Американська програма High School, де учні отримують атестат американської середньої школи, який визнається університетами США і Канади. Включає в себе вивчення предметів на університетському рівні – AP (Advanced Placement).
 • Міжнародна програма International Baccalaureate (IB) – універсальна міжнародна програма англійською мовою, яка вважається найскладнішою. Ця програма дуже популярна серед іноземних студентів. Вона пропонує вивчення 6-ти предметів протягом двох років старшої школи: три на поглибленому рівні, три на звичайному. Маючи цей диплом, учні можуть вступати в будь-який університет світу.

Більшість приватних шкіл знаходиться у французькій частині Швейцарії, тоді як в німецькій їх в два рази менше, а в італійській, навіть, в двадцять. Але всі вони оснащені за першим словом техніки: із сучасними спорткомплексами, лабораторіями, комп'ютерними центрами, лінгафонними кабінетами і бібліотеками. В італійських і французьких школах атмосфера більш демократична, а ось у німецьких більше уваги приділяється порядку і дисципліні. Логічно вибирати школу, виходячи з того, в якій країні потім буде жити Ваша дитина. Наприклад, до німецького університету краще вступати, маючи диплом Abitur, а до французького – Baccalaureat. Але, яку школу ви б не вибрали, саме в Швейцарії Ваша дитина зможе на високому рівні вивчити дві і більше іноземні мови.

Випускники приватних шкіл повинні здати федеральний іспит, а при вступі до вузу потрібно показати прохідний бал і підтвердити знання мови викладання.

Наша агенція співпрацює тільки з найкращими приватними школами, такими як Leysin American School, Institut auf dem Rosenberg, Aiglon College, Colege Du Leman.

Приватні школи-пансіони Швейцарії, приймають діток з 6-ти років. Школярам-іноземцям найкраще почати навчання до 12-14 років, оскільки програма швейцарських шкіл пропонує ранню спеціалізацію. Пізніше змінити мову навчання або програму буде набагато складніше. Є ряд шкіл, де Ви можете вибирати програму навчання. Наприклад, школа Institut auf dem Rosenberg надає на вибір 6 освітніх програм – німецьку, італійську, швейцарську, британську, американську чи міжнародну.

Щоб вступити в швейцарську приватну школу, потрібно підготувати пакет документів, як правило, це характеристика школяра, виписка про його успішність за останні 1-3 роки, копія закордонного паспорта та ін. Також школи вимагають пройти співбесіду і тест з іноземної мови. Іноді необхідно скласти вступний іспит з математики або IQ тест.

Статті:

A-level чи International Baccalaureate (IB)? >>

Сьогодні в Швейцарії діють 12 державних університетів і приблизно 120 різних коледжів. У Базелі знаходиться найстарший університет, заснований в 1460 році. На відміну від США чи країн Європи, в Швейцарії немає вузів з величезними кампусами. Найбільшим вважається університет Цюріха, де наразі навчається близько 20 тис. студентів. Мова викладання в вузі залежить від офіційної мови в кантоні, де розташований вуз. Хоча є і вузи-поліглоти, наприклад, університет Фрібурга. Тут лекції читаються німецькою та французькою мовами. Вузи, які дають освіту в сфері туризму і готельно-ресторанного бізнесу, а також більшість бізнес-шкіл, як правило, пропонують англомовні програми. Університети Швейцарії дають класичну академічну освіту. Більшість з них державні, але є і кілька приватних вузів, навчатися в яких дорого, але дуже престижно. Тривалість навчання в університеті становить від 4 до 6-ти років. Хоча, завдяки запровадженню Болонської системи, в швейцарських вузах з'явилися 3-річні програми бакалавріату, а також 1,5-2-річна магістратура.

Умови вступу

Для вступу на бакалавріат, необхідно на достатньому рівні володіти мовою викладання. Найбільш лояльними до іноземних абітурієнтів є франкомовні вузи.

У державних вузах мінімальний вік при вступі – 18 років. У приватні вузи можна поступати з 17-ти, головне, щоб на момент проходження практики студенту вже виповнилося 18, оскільки саме з цього віку в Швейцарії дозволяється працювати.

Для вступу до державних ВНЗ необхідно скласти єдиний вступний іспит у Фрібурзі. Це можна зробити у вересні або жовтні. Потрібно здати 5 предметів: 3 обов'язкових (математику, історію і мову викладання) плюс 2 дисципліни за вибором (друга іноземна мова, фізика, біологія, хімія, географія).

Для вступу до приватних вузів досить надати атестат або диплом з гарними оцінками, а також на достатньому рівні володіти іноземною мовою.

Основні напрями навчання

Навчання у Швейцарії англійською мовою можливе переважно в приватних вузах. Якщо ж рівень англійської недостатній, абітурієнт може пройти курс підготовки, після чого поступити на 1-й курс. Багато вузів пропонують підготовчу програму Foundation, яка розрахована на рік навчання. Підчас програми студенти отримають всі знання, необхідні для вступу до вузу плюс підтягнуть мову до потрібного рівня.

Найпопулярнішими напрямками в швейцарських вузах є: банківська справа, фінанси, а також сфера туризму і готельно-ресторанного бізнесу. Єдина спеціальність, яку іноземці не можуть отримати в Швейцарії – це професія лікаря. Вона настольно популярна, що місць в університетах не вистачає навіть для самих швейцарців. Також, іноземців не приймають на стоматологічні і навіть ветеринарні факультети.

Вважається, що економіку краще за все вивчати в Санкт-Галлені, право – у Фрібурзі або Лозанні, історію – в Невшателі, а філологію – в Женеві. Точні науки, математику, архітектуру й інженерну справу найкраще вивчати в рейтингових політехнічних школах Лозанни і Цюріха. У швейцарських вузах досить суворі вимоги до успішності студентів. Так, після першого іспиту відраховується близько 50% студентів. До речі, для того, щоб мати можливість працювати за фахом, не обов'язково отримувати ступінь бакалавра. Після 2-3 років навчання студент отримує сертифікат, що підтверджує його кваліфікацію.

Готельно-туристичний напрямок

У Швейцарії знаходяться найкращі світові вузи, які спеціалізуються на управлінні готельним і туристичним бізнесом. Тут викладають такі спеціальності: управління курортами і розважальними комплексами, управління в спорті, туризм, маркетинг і фінанси в готельному бізнесі і т. Д. До того ж отримати управлінську посаду можна не тільки в готелі, але також в ресторані, курортному комплексі, спортивному клубі або авіакомпанії. Це практичний напрямок, тому його програма насичена практичними заняттями, де студенти осягають все з самих азів: як нарізати продукти, правильно сервірувати стіл, розбиратися в якісному алкоголі, а також навчаються різних тонкощів роботи з VIP клієнтами. Увага приділяється вивченню необхідних академічних дисциплін: міжнародного права, інформаційних технологій і, звичайно ж, іноземних мов. Щорічно студент, що вивчає цю сферу, проходить 4-6 місяців стажування, як у самій Швейцарії, так і за її межами.

Лідером в даному напрямку є Swiss Education Group. Вони співпрацюють із багатьма престижними навчальними закладами, такими як Hotel Institute Montreux, Cesar Ritz Colleges Switzerland, Swiss Hotel Management School і ін. Щоб Ви змогли вибрати найбільш підходящий навчальний заклад, SEG організовують безкоштовні ознайомчі поїздки.

Магістерські програми та MBA

Освіта в Швейцарії надає можливість отримати диплом магістра в університетах і вищих бізнес-школах. Середня тривалість навчання – 1,5 роки. Вступати на магістерську програму можна і не по «своїй» спеціальності, але для цього необхідно пройти попередню підготовку на курсах Post Graduate.

Також дуже популярними як серед швейцарців, так і серед іноземних громадян, є магістерські програми MBA і MBA Executive. Різниця між ними в тому, що на MBA можна вступати одразу ж після отримання диплому бакалавра, а ось програма MBA Executive призначена для тих, хто вже має досвід роботи на високій управлінській посаді. Одна з умов вступу – стаж роботи на керівній посаді не менше 3-х років. Дисципліни, які тут викладаються, належать до двох категорій:

 • Предмети, пов'язані з бізнесом (економіка, управління виробництвом, фінансова звітність), і
 • Психологічні дисципліни (розвиток людських ресурсів, ведення переговорів, ефективне міжособистісне спілкування).

Післядипломні програми

Навчання у швейцарській докторантурі, розраховане як мінімум, на 3 роки навчання і передбачає написання наукової роботи за фахом з подальшим її захистом. Для вступу необхідно мати міжнародний магістерський або швейцарський диплом про завершення першого етапу університетської освіти в місцевому вузі.

Основні документи для вступу

 1. Копія атестату або диплому з відмітками
 2. Автобіографія
 3. Підтвердження знання іноземної мови на необхідному рівні для обраної програми
 4. Єдиний вступний іспит (для державних вузів)

Вартість навчання

Вартість навчання у приватних швейцарських вузах складає близько 20-30 тис. швейцарських франків на рік. Найдорожчою є освіта MBA, вартість якох може доходити до 75 тис. швейцарських франків на рік.

Проживання

За місяць проживання в Швейцарії студенту доведеться викласти щонайменше 1300 CHF на місяць:

 • кімната в гуртожитку – від 300 до 500 CHF
 • харчування та дрібні витрати – 800 CHF
 • медичне страхування – 80-100 CHF
 • студентські внески – 50-120 CHF

Cтатті:

Як підготуватися до здачі IELTS >>

Як написати мотиваційний лист >>

Мовні екзамени. Таблиця відповідності >>

Навчання у Швейцарії можливе за двома типами віз: С (шенгенська) і D (національна).

Шенгенська віза С призначена для короткострокових поїздок, наприклад на мовні курси. Вона дозволяє перебувати на території Швейцарії максимум 90 днів протягом півроку, а також надає право на одноразовий або ж багаторазовий в'їзд.

Для навчання в Швейцарії більше 90 днів, необхідно подати заяву на отримання довгострокової студентської візи (національна віза D). За видачу дозволів на перебування й навчання відповідають кантони.

Крім стандартного пакету документів Вас попросять надати мотиваційний лист і автобіографію, а також підписати зобов'язання покинути Швейцарію після закінчення навчання. Також всі документи потрібно буде перекласти однією з державних мов або англійською залежно від кантону. А для підтвердження володіння іноземною мовою, Вам може знадобитися пройти усний тест просто в посольстві. Рішення по студентській візі, як правило, ухвалюється протягом 8-12 тижнів, однак може тривати і довше. Для отримання довгострокової студентської візи Вам знадобиться лист із вузу про зарахування на навчання в оригіналі, підтвердження платоспроможності, всі наявні дипломи, а також підтвердження місця проживання у Швейцарії.

Посольство вимагає зробити по одній ксерокопії кожного документу і подати їх разом із оригінальним пакетом документів, який буде переадресований до Міграційної Служби Швейцарії. Також у швейцарському навчальному закладі необхідно отримати інформацію чи потрібна легалізація дипломів (легалізація українським навчальним закладом та/або українським нотаріусом і/або апостилем), оскільки вимоги можуть відрізнятися в залежності від відділу з міграції. Радимо ще переконатися в тому, що навчальний заклад паралельно до подачі заяви до Посольства також подав до кантонального управління з питань міграції заяву про надання дозволу на перебування.

Робота підчас навчання

Студентська віза дозволяє працювати не більше 15 годин на тиждень з другого курсу в навчальний час, якщо робота не заважає навчанню і не знижує успішність. Для цього потрібно отримати підтвердження від деканату. Можна також працювати підчас канікул. В такому випадку підтвердження від деканату не потрібно.

Програми готельного та туристичного бізнесу пропонують оплачуване або неоплачуване стажування. Це вигідний варіант для студентів, оскільки тут сам вуз піклується про отримання дозволів. На відміну від України, практика у вузах Швейцарії передбачена буквально з першого року навчання. Тривалість стажування може відрізнятися в залежності від обраного напрямку: від 1 до 6 місяців в рік. Часто вузи пропонують практику за межами Швейцарії.

Перспективи працевлаштування та еміграції

Після успішного закінчення вузу, за умови влаштування на роботу в Швейцарії, випускник може отримати дозвіл на проживання, а згодом і громадянство, шляхом натуралізації. Для цього: протягом 10-ти років потрібно щороку продовжувати документ, який підтверджує дозвіл на тимчасове проживання, потім його власник отримує дозвіл на ПМЖ, а ще через 2 роки можна подавати заяву на отримання швейцарського громадянства.

Щоб залишитися у Швейцарії після закінчення навчання, потрібно спочатку отримати тимчасовий дозвіл на проживання для пошуків роботи. Якщо Вам пощастить знайти роботу, тоді Ви зможете отримати дозвіл на проживання. Але отримати роботу тут не так і просто, тому що у Швейцарії встановлені квоти і на висококваліфікованих фахівців. Ми радимо активно зайнятися цим питанням ще під час навчання: проявляти себе з хорошого боку в період практики або стажування, брати участь в ярмарках вакансій і т. д.

Престижні приватні швейцарські вузи зацікавлені у працевлаштуванні своїх студентів, тому такі ярмарки вони проводять досить часто. Успішні студенти до закінчення навчання можуть отримати до 3-4-х пропозицій роботи, але, як правило, за межами Швейцарії. Наприклад, в Азії, США, Європі чи Еміратах. Найбільш реальні перспективи працевлаштування у випускників сфери готельного/туристичного бізнесу. Крім того, в кожному вузі є так званий career office, куди випускники також можуть звертатися за допомогою в пошуках роботи. Найбільш затребуваними напрямами на ринку праці Швейцарії є: економічна кібернетика, інформаційні технології, готельно-ресторанна сфера.