Німеччина 22931

Основні факти

 • Повна назва – Федеративна Республіка Німеччина
 • Адміністративний поділ – 16 федеральних земель
 • Столиця – Берлін
 • Населення – більше 80 млн.
 • Державна мова – німецька
 • Офіційна валюта – євро
 • Час в Києві на 1 годину випереджає Берлін
 • Телефонний зв'язок: Для дзвінків з України необхідно набрати наступні цифри: 00 – 49 – код міста – номер телефону
 • Авіапереліт: з Києва в найбільші міста Німеччини (Берлін, Франкфурт, Мюнхен) можна добратися прямими авіарейсами МАУ або Lufthansa. Час польоту – до 3-х годин.

Німеччина – це країна, яка живе за одними з найвищих світових стандартів. Не дивно, що вона знаходиться на 2-му місці за популярністю серед іммігрантів після США. Німеччина входить до Європейського союзу і є членом «Великої сімки». Її відмінна особливість в тому, що культурне життя і цінності тут не зосереджені в якомусь одному місті. Фінансова столиця Німеччини – місто Франкфурт-на-Майні, тут розташований один з найбільших аеропортів світу. Символом економічного розвитку, а також її національною гордістю є відомі німецькі автомобілі і бездоганні автобани, де не існує обмежень швидкості. Традиційна кухня країни дуже різноманітна і поживна, а її візитною карткою є знамените баварське пиво. Магазини в Німеччині, в т. ч. і продуктові, закриваються досить рано, вже до 18-20 годині вечора, і не працюють по вихідних і святах.

Цікава інформація:

 • Тут проходить наймасштабніший у світі пивний фестиваль – Октоберфест.
 • Кожен третій завод пивоваріння в світі знаходиться в Баварії.
 • Жувальну гумку винайшов німець Ханс Ригел.
 • При знайомстві або зустрічі жінки, як і чоловіки, потискають один одному руки.
 • Санітарні норми тут дуже високі, тому в кафе і ресторанах можна спокійно їсти сире м'ясо.
 • Ділові листи прийнято закінчувати фразою «З дружнім привітом», навіть якщо це повістка зі штрафом.
 • А якщо Ви зірвете на клумбі або в парку квітку, будьте готові заплатити штраф – 650 євро.
 • Перед походом на риболовлю потрібно пройти спеціальні курси, де Вас навчать, що робити зі спійманої рибою, щоб вона не відчувала сильних мук.
 • Бездомні люди заводять собак, бо отримують гроші від держави на їх утримання.

Статті:

Навчання в Німеччині — основні факти >>

Перевагою навчання в Німеччині є прекрасні школи і висококваліфіковані викладачі. Німецька система освіти відрізняється від української і вважається однією з кращих у світі. Середню освіту в Німеччині можна отримати в школах державного і приватного зразка.

Державні школи

Кожна з федеральних земель має свої особливості в програмах і методиках викладання, при цьому всі школи підкоряються загальному закону про обов'язкову освіту. Саме тому у різних шкіл може бути різний час канікул, тривалість навчального року та тривалість самого навчання. Загалом, шкільна освіта в Німеччині триває 12-13 років, з яких 10 – обов'язкові.

Існує 3 ступені освіти: початкова, а також середня 1-ї і 2-ї ступенів.

Початкова освіта триває, в основному, 4 роки, в деяких землях – до 6-ти. Початкова школа в Німеччині називається «грундшуле» (Grundschule). У 1-му і 2-му класі оцінок діткам не виставляють. До 3-4-му класах вже видно здібності дитини, і вчителі повідомляють батьків про можливі варіанти вибору школи для подальшого навчання.

У Німеччині існує 4 види середніх шкіл:

 • Гімназія (Gymnasium)
 • Реальна школа (Realschule)
 • Основна школа (Hauptschule)
 • Об'єднана школа (Gesamtschule)

Найпрестижніший вид середньої школи – це гімназія. У державні гімназії іноземних студентів, як правило, не приймають. Вони доступні тим, у кого батьки проживають у Німеччині або мають вид на проживання. Українські дітки мають можливість навчатися в державних гімназіях, але тільки за програмою обміну. Навчання в гімназії триває 9 років – з 5 по 12 або 13 класи залежно від федеральної землі. Після закінчення 10 класу гімназії, всі діти здають 3 іспити (математику, німецьку та англійську мови) і отримують право на навчання в старших класах. По закінченні гімназії необхідно здати 5 іспитів, що дає можливість отримати атестат Abitur, з яким діти і вступають до університетів Німеччини без іспитів, при надходженні враховується тільки середній бал їх атестата. У кожної гімназії – свій навчальний план, однак є обов'язкові предмети, такі як німецька мова, історія, науки, мистецтво, фізкультура, іноземні мови. Для студентів за програмою Abitur, пропонуються також ряд дисциплін за вибором.

Реальна школа. Навчання тут триває 6 років, з 5-го по 10-ий клас. Навчаючись в цій школі, діти отримують неповну середню освіту. Після закінчення школи, діти можуть пройти дворічне навчання на держслужбовця, продовжити навчання в профшколі, в загальній гімназії, а також у спеціалізованій гімназії (Fachoberschule). Як правило, даний тип шкіл призначений для дітей з практичними і теоретичними здібностями. Навчальні предмети обов'язково мають профільну орієнтацію. Це, мабуть, найпопулярніший вид школи, де навчається близько 40% дітей.

Основна школа призначена для дітей, які схильні до практичної та ремісничої діяльності і які, як правило, не планують продовжувати своє навчання в університеті. У ній навчається близько 25% дітей, а навчання проходить до 10-го класу. Освіта, як і в реальній школі, спрямована на вибір професії.

Об'єднана школа містить у собі основні риси вищезгаданих загальноосвітніх установ. Цей тип шкіл виник в 70-х роках в якості експерименту. Якщо після закінчення початкової школи схильності дитини ще не визначені, її можна відправити вчитися до об'єднаної школи. Навчання тут триває 6 років, з 5-го по 10-й класи. У деяких школах є також старші класи, з 11-го по 13-й, які створені за подобою старших класів гімназій, куди можуть вступати діти без рекомендацій з початкової школи. Однак, не в кожній землі є школи цього типу. У разі успішного закінчення старших класів учень отримує атестат зрілості, що підтверджує рівень освіти, якого достатньо, щоб вступити до університету.

Приватні школи Німеччини

На кожному рівні німецької системи освіти, окрім державних, діють і приватні навчальні заклади. Приватних шкіл та гімназій в Німеччині небагато, навчання в них досить дороге, проживання пропонується в сім'ях або резиденціях на кампусі, а для вступу необхідно скласти вступні тести і пройти інтерв'ю.

У німецьких школах-пансіонах велика увага приділяється академічним дисциплінам, спорту та мистецтвам. У школах практикують заняття футболом, дзюдо, верховою їздою, волейболом, гольфом, аеробікою та ін. У результаті школярі набувають таких якостей як комунікабельність, самостійність, цілеспрямованість. Також учні звикають до розпорядку, вчаться бути ввічливими і привітними. Суворо заборонено вживання спиртних напоїв, наркотиків і куріння.

Типова школа-пансіон має в своєму розпорядженні все необхідне: навчальні та адміністративні корпуси, резиденції, спортивні споруди та ігрові майданчики. На випадок нескладних захворювань на території школи знаходиться лазарет.

Шкільна форма вказує на приналежність до певної школи і прибирає змагальний момент в одязі. Окремі школи вимагають, щоб одяг і взуття були від певного бренду, решта, щоб просто відповідали стандартам. Носіння особистого одягу допускається у вільний час. Більшість шкіл дозволяють старшокласникам різноманітність в одязі. Основною вимогою залишається, щоб вона була акуратною і чистою.

Основні програми старшої школи

Вступивши до приватної школи Німеччини, іноземці можуть вибрати вчитися англійською (за програмою IB) або німецькою мовою (за програмою Abitur). Для вступу необхідно мати високий рівень володіння іноземною мовою.

Abitur – це атестат зрілості в Німеччині. Його наявність надає можливість без додаткових іспитів вступити до університету. Abitur включає результати випускних іспитів і оцінки з предметів за останні 2 роки шкільної програми. Тобто, для його отримання, необхідно провчитися в німецькій школі як мінімум 2 роки. У державній школі іноземні студенти можуть вчитися максимум 11 місяців, тому для отримання Abitur, українським школярам необхідно буде закінчити саме приватну школу або гімназію. Атестат Abitur прирівнюється до міжнародного бакалавріату (IB) і є єдиним сертифікатом у Німеччині, який дозволяє вступати до університету без вступних іспитів. Інші види шкільних атестатів (атестат про закінчення початкової школи – Hauptschulabschluss та атестат про закінчення реальної школи Realschulabschluss) такої можливості не дають.

Щоб отримати атестат Abitur, школярам потрібно здати п`ять іспитів з основних предметів, один з яких обов'язково потрібно здавати усно.

Є 3 обов'язкові групи випускних іспитів:

 • мови, література, мистецтво (сюди відносяться німецька, французька або англійська мови, можна здавати латину або давньогрецьку; з предметів з мистецтва можна вибрати музику або малювання);
 • соціальні науки (до цього списку увійшли історія, філософія, політологія, соціологія, географія);
 • математика і точні науки (математика, фізика, інформатика, фізика, хімія, біологія).

У школах зі спортивним ухилом випускники мають можливість здавати також і спортивні дисципліни.

Іспити, зазвичай, проводять навесні, з березня по травень. На кожен обов'язковий іспит виділяється 1,5 години, а на іспит за вибором – 2,5 години і навіть більше. Усній презентації відводиться не більше 20 хвилин. При здачі мовного іспиту на вибір пропонується одна з трьох тем (лірика, історія мови або сучасна література), а потім потрібно виконати два або три завдання по ній. На екзамені з математики студенту необхідно вибрати три теми з шести і вирішити 5-6 завдань по кожній з них. Іспит з природничих наук включає в себе перевірку теоретичних знань і проведення експерименту.

Щоб отримати Abitur, студенту потрібно заробити 300 балів. Бали підсумовуються з п'яти предметів на вибір за останні два роки навчання. Рахують їх таким чином:

 • Протягом кожного семестру студент може отримати максимум 15 балів за предмет.
 • За іспит з основного предмету – 30 балів.
 • За іспит за вибором – 60 балів.

Для підвищення шансів отримати атестат останні два роки багато школярів вивчають більшу кількість предметів.

Ще один диплом, що дозволяє поступити як в німецький, так і в будь-який інший європейський вуз, це диплом Міжнародного бакалаврату (International Baccalaureate). Ця програма була розроблена в 60-х роках у Швейцарії, щоб об'єднати навчальні методики різних країн в єдину програму із загальним навчальним планом, яка визнавалася б навчальними закладами різних країн.

Програма IB постійно вдосконалюється профільними комітетами вчителів з різних країн і поліпшення впроваджуються кожні три роки. Тому, Міжнародний бакалавріат – це відмінна програма, в якій зібрана найкраща практика шкільної освіти всіх передових країн.

Програма розрахована на 2 роки. Учень обирає самостійно 6 предметів для вивчення. Зазвичай, це 3 предмети на просунутому рівні (що складає 240 навчальних годин) і 3 предмети стандартного рівня (150 годин).

Предмети програми можна вибрати з наступних 6-ти груп, по одному предмету з кожної:

 • перша мова (зазвичай, рідна) плюс вивчення творів класики світової літератури;
 • іноземна мова та література в оригіналі;
 • людина і суспільство (філософія, історія, географія, психологія, економіка, бізнес і управління, інформаційні технології та ін.);
 • природничі науки (біологія, хімія, фізика, екологічні системи та ін.);
 • точні науки;
 • додаткові предмети на вибір (музика, дизайн, театральне мистецтво і т. д.).

Програма використовує методи аналізу, велика увага приділяється написанню дослідних робіт та самостійній експериментальній діяльності учнів. До завершення програми IB, кожен з учнів пише розгорнуте есе (Extended Essay) мінімум на 4000 слів. Воно є звітом про проведене дослідження на заздалегідь обрану тематику, яке проводиться під керівництвом вчителя. Також до програми входить модуль TOK (Theory of Knowledge), який вчить правильно писати есе, відстоювати свою точку зору, давати визначення, формулювати гіпотези і коректно дискутувати. За цією програмою учні повинні здати 2 роботи. Крім цього всі студенти повинні брати участь у житті класу, займатися спортом і вести благодійну діяльність в рамках програми CAS (Creativity, Action, Service) – «Творчість, дія, служіння».

Щоб отримати диплом, діти повинні набрати мінімум 24 бали з 45 можливих. Для вступу до престижних університетів світу потрібно набрати не менше 35-36 балів.

Вимоги для вступу до приватної школи

 • Оцінки за останні 3 роки + переклад англійською / німецькою мовами
 • Характеристики від 3 вчителів (вчителя англійської / німецької мови, математики та класного керівника) + переклад англійською / німецькою мовами
 • Дипломи, грамоти + переклад англійською / німецькою мовами
 • Особисте інтерв'ю з директором школи (потрібно не у всіх школах)
 • Тестування з англійської / німецької мови, математики, логіки, наук (залежно від школи може проходити в офісі нашої агенції або ж безпосередньо при візиті до школи)

Cтатті:

A-level чи International Baccalaureate (IB)? >>

Система вищої освіти Німеччини характеризується великою кількістю різних вузів. Навчатися в Німеччині можна як німецькою, так і англійською мовами у державних або приватних університетах. Переважна більшість вузів – саме державні.

При вступі головне – це високі оцінки в шкільному атестаті і хороший рівень іноземної мови. Іноземні студенти вступають на загальних підставах без всяких привілеїв. Дати початку семестрів в німецьких вузах трохи відрізняються в залежності від землі, стандартно – це жовтень і квітень.

Навчання англійською мовою, як правило, пропонують приватні університети на платній основі. У державних університетах здобуття вищої освіти в Німеччині практично безкоштовне, студенти деяких вузів повинні платити приблизно 500 євро на семестр за навчання (Studiengebühr), але цей внесок є не у всіх університетах і додатковий семестровий внесок (Semesterbeitrag) у розмірі близько 100-400 євро ( для оплати проїзного, використання бібліотек та інших адміністративних витрат).

До 2013 року випускники українських шкіл не мали права вступати до німецьких вузів відразу після закінчення школи. Необхідно було ще провчитися мінімум 2 роки в будь-якому університеті України. Зі зміною німецького законодавства, у наших абітурієнтів з'явилася можливість вступати після школи на підготовчу програму (Studienkolleg), при цьому вибравши собі курс, до якого надалі належатиме спеціальність. Якщо ж Ви відучилися один рік на денному відділенні українського державного університету – то можна поступати безпосередньо в університет в Німеччині і почати навчання за схожою спеціальністю або ж у Studiencolleg, якщо Ви бажаєте змінити спеціалізацію!

Основні вступні вимоги:

 • Атестат про повну середню освіту або ж диплом бакалавра, якщо Ви плануєте продовжити освіту за своєю спеціальністю в якості магістра.
 • Сертифікат, який підтверджує знання німецької мови на рівні В1 або вище. Найкраще підходить мовний сертифікат TestDAF. Виходячи з обраного курсу, можуть знадобитися знання інших мов (наприклад, знання англійської мови можна підтвердити сертифікатами TOEFL або IELTS). Знання німецької також можна підтвердити, склавши іспит DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) по приїзду до Німеччини.
 • Мотиваційний лист.
 • Автобіографія.

Етапи вищої освіти

Сучасна німецька освіта розділена на 2 етапи – Bachelor (бакалавр) і Master (магістр). Бакалавр, зазвичай, розрахований на 3 роки, а магістр – на 2. Ступінь бакалавра припускає, що Ви отримали базові знання та навички, які потрібні для обраної кваліфікації. Після цього Ви можете працювати. Магістр вже більше орієнтований на науку і теоретичне поглиблення знань, відповідно і більш вузьку спеціалізацію. Буває й таке, що магістерські програми дуже слабо пов'язані з бакалавратом.

Обидві програми – бакалаврат і магістратура можуть бути одно- або двопредметними, тобто студент може повністю зосередитися на одній спеціальності, а може вибрати дві – наприклад, історію та політологію чи математику та інформатику. Зараз студенти все частіше обирають другий варіант, що дозволяє набути одразу двох кваліфікацій! Але, варто нагадати, що комбінування предметів у якійсь мірі знижує рівень знань по кожному з них. Зазвичай, варіанти поєднання спеціальностей пропонує сам університет.

Згідно Болонської системи, фінальна оцінка залежить не від підсумкового іспиту, а від поточної успішності, тобто від того, як успішно Ви здаєте предмети і набираєте бали (кредити). Протягом семестру треба набрати 30, а за рік – 60 балів. І тільки після того, як Ви наберете необхідну кількість (180 балів для бакалавра або 120 для магістра), Вас допускають до написання підсумкової роботи, яка еквівалентна нашому диплому.

Пари в німецьких вузах діляться так само, як і у нас, на лекції та семінари. Їх кількість і співвідношення залежать від типу обраної спеціальності. Юристи, як правило, відвідують практично лише лекції, а, хіміки зайняті, в основному, на семінарах. Також, теоретичні знання, набуті на лекціях, закріплюються на спеціальних парах-вправах (Übung), які разом створюють модулі, розраховані на 1 або 2 семестри. В кінці кожного модуля студенти пишуть іспит. Також, бувають різні види семінарів, наприклад, Proseminar – пари для студентів-першокурсників. Тут рівень вимог відносно невисокий. Aufbauseminar – пари для бакалаврів 2-3 роки навчання. А Ober- або Hauptseminar призначені вже для тих, хто відвідує магістерські програми, і вимоги там вже більш серйозні. У студентів-гуманітаріїв бувають ще й колоквіуми, де студенти читають літературу, а також готують реферати.

Є ще один термін, який у Німеччині відомий всім студентам, незалежно від факультету – це туторіум (Tutorium). Спеціальні пари, розраховані на першокурсників, щоб вони змогли розібратися у всіх тонкощах студентського життя – як запитувати інформацію в бібліотеці, які там каталоги, як оформлювати письмові роботи, години роботи лабораторій і т. д. На туторіумі про це та багато іншого розповідають студенти старших курсів або ж аспіранти. Іноді туторіуми (додаткові години) бувають і у деяких складних предметів.

Підготовчі програми в Studiencolleg

Для іноземних студентів, у яких є бажання вчитися в Німеччині німецькою, але не було можливості отримати німецький атестат про середню освіту за програмою Abitur, при університетах існують підготовчі коледжі, так звані Studiencolleg. У Studiencolleg можуть вступати тільки абітурієнти, які не мають закінченої вищої освіти. Завдання Studienkolleg полягає в тому, щоб забезпечити іноземця тими знаннями, які німці отримують в останній рік Abitur, і підготувати його безпосередньо до навчання у ВУЗі. Плюс це прекрасна можливість підтягнути німецьку, адже вона є обов'язковим предметом протягом усього навчання. Тривалість навчання на підготовчих курсах становить один рік. Зверніть увагу, що навчання німецької мови суворо обмежене 2-ма роками. Навчання в Studienkolleg включено в цей термін. Якщо Ви не закінчите Studienkolleg за рік, у Вас не буде шансу спробувати ще раз! Суворо в Німеччині і з вступом. За німецьким законодавством, якщо Ви провалили іспит два роки поспіль, то Вам буде заборонено вступати втретє. Тому, радимо готуватися до вступу дуже відповідально.

Для вступу українцям потрібно подати один з нижчеперелічених документів:

 • атестат школи з відзнакою / медаллю;
 • атестат школи з поглибленим вивченням німецької мови;
 • атестат без відзнаки, виданий після 2012 року;
 • довідку про закінчення одного курсу університету, якщо Ваш шкільний атестат виданий до 2012 року, а також за наявності дипломів молодого спеціаліста або кваліфікованого працівника.

А також:

 • сертифікат  з німецької мови не нижче рівня В1;
 • результати ЗНО (Bestätigung einer Hochschuleaufnahmeprüfung, falls abgelegt)
 • автобіографію;
 • мотиваційний лист

Набір в більшість Studiencolleg проводиться два рази на рік:

 • на зимовий семестр (терміни подачі документів – з 15 травня по 15 липня)
 • на літній семестр (терміни подачі документів – з 15 грудня по 15 січня).

Іноді іноземців просять подати документи за кілька місяців до початку «німецьких» термінів подачі документів, адже Studiencolleg потрібно близько 6 тижнів для того, щоб винести рішення по документах. Розгляд документів починається тільки після отримання повного пакета!!! Якщо Ви знаходитесь у випускному класі, обов'язково перевіряйте терміни подачі документів до Studiencolleg, інакше Ви можете не встигнути отримати і перекласти атестат.

Studiencolleg бувають приватними (платні) та державними (безкоштовні, якщо не вважати студентський збір). Вони також можуть належати до університетів або до Fachhochschule (технічних інститутів). Якщо вибраний Вами Studiencolleg відноситься до FS, то обов'язково перевірте, чи дозволить він поступати надалі також і в університет (якщо Ви плануєте подаватися в кілька вузів різних типів).

У Німеччині діє приблизно 30 різних Studienkolleg. Як правило, вони пропонують 5 напрямів підготовки, які визначають спеціальності, за якими студент має можливість продовжити освіту у німецькому ВНЗ. Пам'ятайте, що поміняти напрям навчання після підготовчої програми дуже складно. Тому, вибирати його необхідно, ретельно, все зваживши, розуміючи, що це початок 5-річного шляху до отримання німецької вищої освіти. Кожен курс Studienkolleg обмежує Ваш вибір спеціальності.

Напрями підготовки:

G-Kurs – це курс гуманітарних наук. Він готує студентів до отримання освіти у сфері психології, мистецтва, юриспруденції, історії та інших гуманітарних напрямків. Підчас курсу потрібно набрати не менше 75 балів на іспиті з німецької мови, щоб тільки претендувати на навчання.

W-Kurs – це економічні спеціальності. До них відносяться такі напрямки як менеджмент, народне господарство, соціологія, прикладна математика, інформатика, педагогіка, географія та деякі юридичні спеціальності.

M-Kurs – біологія і медицина. Закінчивши цей курс, студент має право освоювати професію біолога, лікаря, дантиста, фармацевта, ветеринара, еколога, хіміка, геолога, агронома і т. д.

T-Kurs – це технічні спеціальності. Тут досить набрати від 65 балів з німецької мови. Але передбачений додатковий іспит з математики або фізики, які для цього напрямку дуже важливі. Сюди відносять природничі науки і різні технічні спеціальності.

S-Kurs – це мовний напрямок. Тут найчастіше потрібне знання другої мови, крім німецької. Завдання цього курсу – підготувати студента до вивчення філологічних спеціальностей.

Процедура вступу

Подача документів в більшість державних Studiencolleg здійснюється не напряму. Для початку вам потрібно вибрати університет, за яким цей Studiencolleg закріплений. Після цього необхідно перевірити терміни подачі документів до Studiencolleg і в університет (при цьому дотримуватися і тих, і інших), перевірити список документів для вступу на Вашу спеціальність і подати документи.

Більшість вузів Німеччини співпрацює зі спеціальною організацією Uni-assist, яка створена з метою спростити процес обробки документів. Тому спершу перевірте, чи співпрацює вибраний Вами вуз з цією організацією. Якщо так, то вести листування і подавати документи потрібно тільки через цю організацію!!! Якщо ж ні, тоді Вам необхідно спілкуватися безпосередньо з самим вузом. Як правило, в більшість державних Studiencolleg документи потрібно подавати через Uni-assist, а в приватні – безпосередньо.

Подаючи документи через Uni-assist, Ви можете відправити єдиний пакет документів, при цьому не має значення, у скільки вишів Ви посилаєте заявку. Це навіть вигідніше, оскільки. За першу обробку одного пакету документів потрібно заплатити близько 68 євро, а за кожну наступну – всього по 15 євро, це правило діє тільки в межах одного семестру. Найголовніше, щоб пакет документів був повний, перекладений німецькою мовою і нотаріально завірений, а також відправлений у зазначені терміни.

Не відправляйте оригінали документів! До розгляду приймаються тільки копії оригіналів, завірені нотаріусом, а також нотаріально завірені переклади німецькою мовою. Крайні терміни подачі документів до Uni-assist – 30 листопада на літній семестр і 31 травня – на зимовий. Uni-assist обробляє документи протягом місяця, а потім, також близько місяця їх розглядає сам вуз. Якщо Ви хочете вчасно отримати візу і не запізнитися на вступний іспит, тоді радимо подавати документи якомога раніше, при цьому користуватися послугами кур'єрської доставки.

У разі отримання запрошення з Studiencolleg на вступний іспит, Вам необхідно звернутися в німецьке посольство і спочатку подати документи на національну студентську візу (на 3 місяці), а вже в Німеччині після отримання результатів і вступу міняти її на більш довгострокову. Документи щодо проживання в Німеччині подавати не потрібно. Якщо Ви подаєте документи до кількох університетів, то звертайте увагу на дати іспитів. Бажано, що б вони йшли один за іншим. Важливо отримати візу вчасно, проте посольство достатньо часто затримує документи! Після отримання візи потрібно приїхати до Німеччини, скласти іспит і кілька днів чекати на результати. У разі позитивного рішення – можна бронювати резиденцію і починати навчання через кілька тижнів. Якщо ж віза не була отримана вчасно, доведеться пробувати вступати наступного семестру або ж їхати на іспит по туристичній візі (що, однак, заборонено правилами).

Наявність сертифікатів про знання німецької мови, навіть найвищого рівня знань, не звільняє від перевірки. Зате, під час навчання студент може бути звільнений від занять з німецької.

Іспит складається з 4-х різних видів завдань. Спочатку перевіряється рівень граматики німецької мови, після цього йде перевірка сприйняття тексту на слух. Також перевіряється вміння розуміти німецький при читанні тексту. У підсумку, студент отримує завдання написати свій текст (це може бути лист другові або автобіографія). Бали за іспит нараховуються за 100-бальною шкалою.

Вступ до університету після Studienkolleg

Після закінчення Studienkolleg студент може претендувати на зарахування до вузу, при якому проходила ця програма підготовки. Але можна подавати документи і до іншого ВУЗу і спробувати пройти конкурс.

Після закінчення підготовчого курсу, при підготовці до вступу в університет постарайтеся реально оцінити Ваші шанси. Конкурси в Німеччині великі, але при цьому місць в університетах теж достатньо. Обмежень на кількість вузів, куди можна подавати документи, немає. Якщо ваш предмет zulassungsfrei, тобто без мінімального прохідного балу, то вступити на нього може хто завгодно: студентів відсівають на сесії. Якщо вибраний Вами предмет – NC (Numerus clausus), тобто має якийсь прохідний бал, тоді слід орієнтуватися на середній бал атестата.

Відповідно, якщо середній бал високий (і знань достатньо), то можна пробувати вступати до кращих університетів, обмежуючись двома-трьома. Якщо ж бал Вашого атестата не надто конкурентоспроможний, то подавайте документи в більшу кількість університетів, включаючи до списку вузи більш і менш рейтингові.

Крім цього є ще Nachrückverfahren (Список очікування). У ньому знаходяться люди, які формально не пройшли за якихось причин, але мають шанс вступити, якщо хто-небудь відмовиться від свого місця.

Приблизно до середини серпня, Ви почнете отримувати відповіді від всіх університетів, в які Ви подавали документи. Не треба хапатися за першу відповідь «Прийнято». Почекайте трохи, поки на руках не буде близько 90% відповідей. І тільки тоді вибирайте найоптимальніший варіант. Чекати варто лише до кінця першого тижня вересня, а от потім слід поквапитися, щоб не розгубити вже наявні місця.

Вузу, чию пропозицію Ви маєте намір прийняти, необхідно дати про це знати якомога швидше. Уважно прочитайте одержаний лист: там повинні бути інструкції про те, що робити для підтвердження Вашого рішення. Якщо університет платний, то підтвердженням може бути оплата першого семестру.

До речі, якщо Вам необхідний вступний іспит, то його потрібно здати до того, як ви будете офіційно зараховані. На цих іспитах відсівається близько 50% студентів, тому поставтеся до цього серйозно.

Cтатті:

Як підготуватися до здачі IELTS >>

Як написати мотиваційний лист >>

Мовні екзамени. Таблиця відповідності >>

Навчання в Німеччині можливо за двома візами: С (шенгенська) і D (національна).

Шенгенська віза С призначена для короткострокових поїздок, наприклад на мовні курси. Вона дозволяє перебувати на території Німеччини максимум 90 днів протягом півроку, а також дає право на одноразовий або ж багаторазовий в'їзд.

Національна віза D призначена для довгострокового навчання, проте має початкове обмеження – три місяці. Її можна продовжити вже в Німеччині за запитом в бюро у справах іноземців.

Шенгенська віза дійсна для всіх держав угоди. Національна віза призначена для в'їзду до Німеччини. Потім, на підставі національної візи, студентам видають дозвіл на перебування (Aufenthaltstitel), який і надає право їздити в інші країни шенгенської зони.

Ці візи мають різні терміни оформлення та обробки документів: шенгенську візу, зазвичай, видають протягом тижня, у той час як розгляд документів на національну візу може становити від декількох тижнів до місяців. Заяву на видачу шенгенської візи можна заповнювати як німецькою, так і українською мовами, а національної – тільки німецькою мовою.

Віза категорії С підійде Вам, якщо Ви їдете в Німеччину на строк не більше, ніж 3 місяці і не плануєте там працювати. Цей тип візи видається, як правило, строго під певні дати Вашої поїздки. Подавати документи можна максимум за 3 місяці до дати планованої поїздки.

До стандартного пакету документів обов'язково потрібно докладати такі документи в оригіналі:

 • підтвердження мети поїздки (підтвердження від навчального закладу про тип і тривалість мовних курсів, підтвердження про оплату навчання, підтвердження бронювання житла),
 • автобіографія та мотиваційний лист німецькою мовою,
 • підтвердження фінансування – довідка з банку із зазначенням балансу, а також обов'язково виписка про рух коштів за останні 3 місяці, або замість цього можна також відкрити блокований рахунок в Прокредит Банку,
 • медична страховка на дати поїздки.

Віза категорії D підійде Вам, якщо Ви маєте намір навчатися у Німеччині більше 3 місяців. Процес обробки документів для видачі національної студентської візи триває 8-10 тижнів. Всі документи подаються в оригіналі і 2 копіях.

До стандартного пакету документів обов'язково потрібно докладати такі документи в оригіналі:

 • підтвердження мети поїздки (для мовних курсів: підтвердження про зарахування на програму інтенсивністю більше 18 годин на тиждень і підтвердження оплати навчання; для підготовчих програм і здобуття вищої освіти: допуск до навчання в одному з університетів Німеччини або підтвердження про подання заяви в університет або підтвердження заявки про реєстрацію на підготовчий курс німецької мови з метою здачі іспиту DSH / DaF-Prüfung),
 • дипломи про здобуту освіту (для підготовчих програм і здобуття вищої освіти),
 • підтвердження про володіння німецькою мовою на рівні В1 або вище (для здобуття вищої освіти), якщо це є умовою допуску або не заплановано проходження підготовчої програми,
 • підтвердження фінансування – необхідно відкрити блокований рахунок в німецькому банку з розрахунку 659 євро на місяць (якщо тривалість навчання менше року) або 7908 євро (якщо тривалість навчання більше року) станом на 2015 рік,
 • автобіографія та мотиваційний лист німецькою мовою,
 • неповнолітні студенти повинні також надати свідоцтво про народження з апостилем та нотаріально завіреним перекладом, а також нотаріальний дозвіл від батьків на виїзд з апостилем та нотаріально завіреним перекладом,
 • медична страховка на дати поїздки (якщо тривалість навчання менше року) або на 90 днів (якщо тривалість навчання більше року).

На жаль, наявність німецького диплома ще не дає підстав для отримання громадянства Німеччини. За новим німецьким законодавством у випускника тепер є 1,5 року для того, щоб знайти роботу. Про це потрібно подбати ще під час навчання: заробити високі бали і позитивно зарекомендувати себе підчас стажування. Зверніть увагу, що в Німеччині практика починається після 1-го року навчання. Також, важливим є той факт, що тут дуже добре розвинена система рекомендацій. Тому радимо Вам заводити нові знайомства, які після закінчення вузу допоможуть у пошуках роботи. Знайшовши роботу, Ви отримуєте тимчасовий вид на проживання (на термін робочого контракту) і через 3 роки зможете отримати вже постійний ВНП, а в перспективі і громадянство. Однак, зверніть увагу, що далеко не всі роботодавці беруть іноземців на роботу. Роботодавці повинні мати спеціальний дозвіл для надання роботи іноземцям. Ви також можете не поспішати працювати, а вступити до аспірантури. Максимальний час перебування студентів у Німеччині – до 10 років, включаючи підготовчі курси. Зазвичай, цього цілком вистачає, щоб визначитися з планами на майбутнє. Якщо Ви хочете гарантовано знайти роботу в Німеччині, тоді найкраще закінчувати технічні вузи.

З 1 вересня 2008 р щоб отримати громадянство Німеччини, потрібно виконати 3 основні вимоги:

 • здати мовний тест;
 • скласти іспит зі знання історії, законів, звичаїв і соціального устрою Німеччини.

Німеччина не визнає подвійне громадянство. Тому, подаючи заяву на громадянство цієї країни, учаснику необхідно офіційно відмовитися від свого попереднього громадянства та отримати відповідний документ.